Neden Kilim?

Bayat Kilim

Kilimi halıdan ayıran en önemli özellik ilmeklerdir. Halıda desen ve yüzeylinin çözgülerinin üstüne tek tek ilmek atılır. Kilim ise çözgü aralarında sürekli gidip gelen renkli atkı yumaklarıyla ya da mekiklerle dokunur. Bu dokuma tarzıyla kilimin yüzeyi ince ve düz olur. Arka ve ön yüzü arasında fark olmaz.

Dokuma tekniğinden dolayı kilim desenleri geometriktir. Doğada var olan şekiller, dokumacının elinde çeşit çeşit, renk renk desenler olarak kilime işlenir. Bu yorumlama ve kişiselleştirme sürecine ”stilize etmek” de denir.

Kilimin tarihi orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Kilimler; Orta Asya’yı, Selçukluları, Osmanlıları aşarak zorda olsa günümüze kadar gelebilmişlerdir. Bayat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde kurulu olan kilim atölyesinde, kilimler tarihine ve orjinalindeki desen, motif ve renklere bağlı kalınarak; % 100 yün % 100 el dokuması olarak üretilmektedir. Kilimlerde; Yeni Zelanda yünü Hindistan’dan getirilen çivit otu, İran’dan getirilen kırmızı boyalık otu vb. gibi birinci sınıf malzeme kullanılmaktadır.

Kilimdeki motiflerin, desenlerin hepsi bir anlam taşır ve her kilimin bir adı vardır. Her kilim yüz yıllar boyunca kendisini dokuyan ellerde şeklini ve hikâyesini almıştır. Hepsi aynı dilden farklı şeyler anlatır. Kilimi anlayabilmek kilimin dilini (Anadolu’yu) bilmeyi gerektirir, onunla konuşabilmek bezen yıllar alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir