Kurumsal

Oğuzların bir kolu olan Bayat Boyu, yerleşik düzene geçerken geniş bir alana yayıldılar. Afyonkarahisar’ın Bayat ilçesine yerleşenler, bu bereketli topraklar üzerinde, yeni hayatlarına başladılar. Yaşam tarzlarını, kültürlerini gelenek ve göreneklerini bu topraklara yayan Bayat Boyu, Bayat Kilimleri’ni de yöre halkına tanıtmış oldular.
Bu önemli kültür zenginliğini benimseyerek sevinçleri, hüzünleri, destanları, kahramanlıkları kilimlere ilmek ilmek dokuyan kadınlarımız o kilimlere hayatlarını yansıtmışlardır.
Kilim dokumayı bir sanat ve meslek olarak gören ve öğrenmek isteyen yöre halkı için ilk girişimi, 1987 yılında, Bayat’ın ilk Kaymakamı Orhan Öztürk gerçekleştirmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile işbirliği içinde çalışan Kaymakamlarımız, ilçe merkezi ve köylerde kilimcilik kurslarının açılmasını sağlamıştır.

Daha sonraki yıllarda diğer kaymakamlarımız da kurslara büyük destek vermişlerdir. Kurslara olan ilgi arttıkça, kilimcilik de hızla gelişmiştir. Afyonkarahisar Valiliği’nin destekleriyle Afyonkarahisar-Ankara yolu üzerine, Bayat Kilim Atölyesi inşa edilmiştir.
Bayat İlçesi’nde dokunan kökboyalı kilimler Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen ilk kilimlerdir. Kilimlerin etrafındaki boncuk desenleri Kök Boyalı kilimlerinin bu özelliğini göstermektedir.

  0

  İlmek

  0

  Kilometre İp

  0

  Kilim

  0

  Dokuyucu

  İlmek, İlmek

     

  Hikayemiz..

  1987 Yılı
  Bayat ilçe olunca dönemin ilk kaymakamı Orhan Öztürk tarafından ilçede kurslar açılmış ve seri üretime geçilmiştir.
  2006 Yılı
  Amerika’da fuarlarda Kök Boyalı El Dokuma Bayat Kilimleri’nin tanıtımı gerçekleştirilmiştir
  2013 Yılı
  “Kilimlerin Dili” isimli projeyle Avrupa Parlamentosu’nda Kök Boyalı El Dokuma Bayat Kilimleri üzerine sempozyum ve sergi düzenlenmiştir
  1991 Yılı
  Afyonkarahisar Valiliği’nin destekleriyle Ankara-Afyon yolu üzerinde Bayat Kilim Atölyesi inşa edilmiştir.
  2009 Yılı
  TRT başta olmak üzere bir çok televizyon kanalında Bayat Kilimleri tüm Türkiye’ye tanıtılmıştır.
  2018 Yılı
  “Bayat Kilimin Olsun” projesi kapsamında Kök Boyalı El Dokuma Bayat Kilimleri bir marka haline gelmiştir.
  X