Kilimlerin Özellikleri

Bayat Kilim

Bayat Kilimlerinin Özellikleri Nelerdir?

% 100 Kök Boya

Bayat kilimlerin’de kullanılan bütün renkler tamamen doğal yani kök boyalıdır. Kök Boyalı Bayat Kilimleri yıkandığı zaman kesinlikle renk vermez. Boyalar birbirine karışmaz, kullandıkça ve yıkandıkça parlaklık kazanır. Kök boyanın en önemli özelliği rahatlıkla yıkanabilmesidir. Kilimlerimiz 120 yıla kadar çift taraflı olarak kullanılmaktadır.

% 100 Kirman İpi

Kök Boyalı Bayat Kilimleri’nde yüzde yüz kirman ipi kullanılmaktadır. Bu ipler Bayat ve köylerindeki kadınlar tarafından kirman denilen aletle eğrilmektedirler. Kirmanla yapılan ipler makine ipine göre daha kaliteli ve daha uzun ömürlüdür.

% 100 Saf Yün

Kilimlerde kullanılan kirman ipi tamamıyla saf yünden elde edilmektedir. Kök boyasının kullanılması, desenlerin sık ve kompozisyonun iyi yerleştirilmesi kilimleri daha kaliteli hale getirmiştir. Ayrıca desenlerdeki sık ve küçük motifler dokumadaki kaliteyi ve verilen emeğin büyüklüğünü göstermektedir.

%100 El Dokuması

Bayat Kilimleri kilim tezgâhlarında el emeği, göz nuru ile dokunmaktadır. Bir kursiyer bir ayda en fazla 1 m² kilim dokumaktadır. Ankara-Afyonkarahisar çevre yolu üzerinde Bayat kavşağında bulunan Bayat Kilim Atölyesi’nde istenilen ebatlarda, renk ve motiflerde kilim üretilebilmektedir. Kilimler Bayattaki kadınlarımız tarafından dokumakta, bir çok yaşlı ninemiz kirmanla yün eğirmekte ve boyamada kullanılan köklerin bir kısmı yöre halkı ve çobanlar tarafından dağlardan toplanmaktadır.